פטל שחור

פה הכל התחיל

בשנת 1995 (עוד לפני שהכרנו את השם אגרונן) שתלנו דונם אחד –מספר זנים של פטל שחור .

למה דווקא פטל שחור? תקראו בהמשך.

אנו מגדלים 8 זנים וזאת על מנת ליצור רצף מתחילת עונת הבשלה ועד סופה.(ברדוס, רוסבורו, רוית, אוללי, מקומי, נבוהו, ארפהו בויסנברי שנדי ופרידום). מתחילת/אמצע מאי ועד ….ספטמבר .  

כן כן 10 זנים, ורובם (8 מהם) יוצרים רצף של –חודש וחצי בלבד.

בנוסף להבדל במועדי ההבשלה קיים שוני בנראות הצמח: אופי צימוח(עשבוני או מעוצה), קוצים (גדולים, קטנים, ללא), צורת עלה , עובי ענפונים, מיקום פרחים, צבע פרחים, יבול ועוד ועוד.

קיים שוני בפרי עצמו: צבע, צורה, גודל וכמובן טעם.

וכמובן קיים שוני, שלנו, כמגדלים הוא מאוד חשוב- רגישות/עמידות למחלות ומזיקים.

עונת ההבשלה של הפטל השחור היא בעייתית לאור העובדה שעונה זו היא : "עונת השרבים "

ולכן על מנת לפנק את הפטל השחור(וגם את לקוחותינו) הקמנו מערכת ערפול מעל כל השטח –לצנן את האווירה.

הדברה

שיטת ההדברה היא "הדברה משולבת" שעיקר מהותה: פיקוח, ניתור, ופעולה במידת הצורך.

לשמחתנו (וגם לשמחת לקוחותינו) רובם ככולם של הבעיות המחייבות התערבות וטיפול הן בתחום המזיקים והן בתחום המחלות מופיעות לאחר עונת הקטיף כך ש… תכלס, הפטל השחור לא מודבר כמעט לפני עונת ההבשלה והקטיף!!

 

טוב . אז למה דווקא פטל שחור?

בתור חקלאים "קונבנציונליים" חיפשנו גידול מעניין אקזוטי, ובאחד הסיורים של העמותה לפירות אקזוטיים ביקרנו בקטיף עצמי במושב בן עמי (ליד נהריה) הקטיף של שמואל לנדאו ,איש יקר  שעד היום אנו מודים לו על עזרתו הרבה,  שמואל גידל את הפטל השחור לסוגיו.

בילדותינו , הגדר שחצצה בין ביתנו לשכנים הייתה  של? נכון , פטל שחור, קוצני!! אבל הפרי היה מזה טעים.

כנראה שהשכן לא אהב את העובדה שנכנסנו אילו לחצר (נכון שזה היה רק להחזיר את הכדור, אבל בכל זאת).. ןאז הופ.. נעשה החיבור, אפשר לגדל פטל שחור בגדרה.

קנינו שתילים (משמואל כמובן) ומשם הכל התחיל.

רימון

מלך הבריאות!! לא סתם יש לו כתר על הראש. תכונות… אחד משבעת המינים, ולכן יש לו מקום של כבוד!! הרימון מלא בסגולות בריאותיות (לא מעט

המשך קריאה »

פיטנגו

פיטנגו או פיטנגה הטעם שלו לא דומה לכלום , חצי מהאנשים שטועמים את הפרי –אוהבים , וחצי –לא. זאת תעודת הזהות הפשוטה ביותר לפרי זה.

המשך קריאה »

אוכנמיות

כולם רוצים לאכול אוכמניות !!כן, אוכמניות גדלות ומניבות באגרונן, בגדרה.אבל ידוע שאוכמניות גדלות באזורים הקרים, אז זהו שלא.אוכמניות גדלות מזה שנים רבות בארה"ב בדרום אמריקה,

המשך קריאה »

תות עץ

מתנה מתוקה מן הטבע שיכולת הקטיף והשיווק, כמעט בלתי אפשריים! אבל מזה מתאים לקטיף עצמי!! כמעט לכולם יש איזה זיכרון הנוגע לתות עץ: קצת מהסיפורים

המשך קריאה »
דילוג לתוכן